Home Contact Us Site Map
Wednesday, January 17, 2018
Results 1 - 8 of 24 for unit price. (0.28 seconds)
Search results

How to Set (and Get) the Right Prices by Jay Lipe
... Pricing by position The last step is to and ask this question “How do we want to be perceived in our market?” In my book The Marketing Toolkit for Growing Businesses , I identify 13 possible price strategies you could choose from, but to make this easy, consider just three:· Premium Price; the most expensive 1/3rd of your market · Middle Market Prices; the middle 1/3rd · Budget Price; the least expensive 1/3rd. Based on the value factors you’ve identified and your chief competitors, ...

How Much Is Your Home Worth? Ask Your San Diego Realtor! by J Harris
... Additionally, some of those pricey improvements you made may not translate to a higher selling price. Many such improvement costs are rarely recouped from the sell of the home. The Housing Market After assessing your property, your realtor will take a closer look at your neighborhood and what its location has to offer. For instance, if there has been any bad publicity in your area, the value of your home may drop, especially if the publicity concerns a serious crime.

The Lazy Way to Increase Your Sales Immediately… Without Spending a Single Penny! by Baz Lynch
... Most successful marketers online use this resource to their advantage, because lets face it, it's far easier for 100 people to sell 1000 units of a product than it is to have one person sell a thousand units of a product. Of course it’s possible for one person to sell 1000 units, but we don't have all the time in the world, so affiliates are generally the answer, and should make up a large amount of your business' revenue if you're promoting your own products.

Portable Technology: Getting to Know the Treo by Simon Canfield
... Prices will vary, depending upon model, features and retailer, but some good sales can be found online, if you have the time to do some research. Treo 600 – Using a rechargeable lithium ion battery, external battery packs are necessary in order to extend battery life, since the original is built into the device and, therefore, not removable. Upgrades of the internal battery are available – for about $50 – replacing the 1800 mAh battery with a 2000, although the warranty will be ...

Preparing Your Culinary Masterpiece by Shawn P
... Most supermarkets have the prices marked on the shelves, and show a unit price on the ticket. Sometimes the larger package costs less per pound, or ounce, or whatever unit is used. Sometimes the smaller package is in fact the better buy. Small calculators are so inexpensive nowadays that getting one to take shopping with you can save you money, especially when one brand, for example, lists the price per pound and another shows the per ounce price.

Tips For Easily Saving Substantial Amounts of Money In Many Ways by Z. Perry
... Some types of electronics can be also be bought at low prices from discount stores such as Big Lots, and even Rite Aid. An equivalent calculator is likely to cost $7 at a grocery store or $2-3 at a discount store, and large padded envelopes usually cost more at department and office supply stores. The saying "you get what you pay for" is still true in some ways, but much less than it was in the past. Efforts to save money needn't end with shopping.

Electric Vehicles - 2007 Honda Civic Hybrid Review by George Christodoulou
... Consumer guide named the Honda Civil Hybrid the best buy for compact cars. Out of 80 or so cars, this vehicle one based on, such as price, features, performance, accommodations, fuel economy, reliability records and resale value. Finally, the Honda received the CarDomain People’s Choice Award for “Most Mod-Friendly Car.” This award is given to the car voted on by more than 1 million visitors of cardomain.com. This is the gist of the Honda Civic Hybrid.

Alternative Energy, The Dream And The Reality by Allen Goldstone
... This is changing as the number of photovoltaic cells being manufactured increases, which has been lowering the costs per unit each year by 3 to 5%. At the same time, technology has been making them more efficient. The combination of these two factors has lowered the cost of producing a watt of electricity from $7.50 in 1990 to $4.00 in 2005 with the payback on installing a system coming down to 5 to 10 years. Benefits of solar energy include the fact that it is free and has little ...

1 2 3 Next